Hizmetler

DERİ HAKKINDA

Deri, doğanın en lüks ve aynı zamanda en pratik materyallerin biridir. Deri; insanların ilk çağlardan itibaren ve taş ve ağaçtan sonra ilk ve en çok kullandığı doğal materyaldir. Her deri, hayvanın genetik yapısına, yaşadığı çevreye ve beslenme şekline göre dokusal farklılık gösterir. Bir derinin cildindeki izler ve kırışıklıkların oluşturduğu benzersiz doku derinin doğal güzelliğini ve eşsizliğini temsil eder.

Tabaklanan deriler, boyanıp kontrol işlemleri yapıldıktan sonra rengi ve dokusuna göre seçilerek gruplanır. Ürünün modeline göre farklı adetlerde hayvan derisi kullanılır. 

DERİ MOBİLYA

Deri doğal bir kaplama ürünü olduğundan kumaş kaplama ile kıyaslanması kullanım hatasına yol açar. Deride temizlik, doğru ürünler kullanıldığında daha kolay ve etkilidir. Hijyen ise ön plandadır.

ViNiL MOBİLYALAR

Vinil kaplama mobilyalarımız kirlendi ve bunları temizlemek için kullandığımız kimyasallar istediğiniz sonucu vermiyor. Vinil kaplamaları temizlemenin tek yolu ona uygun olarak üretilmiş doğru ürünler kullanmaktır. Yapılacak bu temizlikle mobilyalarınız neredeyse ilk günkü kadar temiz, vinil parlatıcısı ve koruyucu ile ilk günden daha parlak bir görünüme kavuşması sağlanmış olup kirlere karşı daha dirençli olur ve bu sayede daha geç kirlenecektir. Bu temizliğinde periyotlar halinde yapılması hem zor mobilyalarınızın estetiği açısından hem de sağlığınız açısından şarttır.

DERİ TEMİZLİĞİ

Bu kadar doğal ve sağlıklı bir materyali uygun olmayan ürünler kullanarak tahrip etmek hem derinize hem kendimize yapabileceğimiz büyük bir yanlıştır. Bu kadar büyük bir sektörde mutlaka deriye uygun olduğu söylenen birçok ürün olacaktır. ÖNEMLİ OLAN UYGUN ÜRÜNÜ, EN DOĞRU ŞEKİLDE KULLANMAKTIR. Nasıl deri üretimi profesyonel bir iş ise; Temizliği de aynı oranda profesyonel bir iştir. Yanlış ürünler derinizde dönülmez tahribatlara yol açabilir. (UYARI: Deri koltuklarınızda oluşan tükenmez kalem lekesi için; müdahale etmeden hemen bizi arayın.)

DERİ BOYAMA

Derinin Boyanması özellikle ele alınması gereken öneme sahip bir konudur. Deri’ye uygulanan yanlış boyalar, kısa süre sonra (ilk gün çok güzel görünebilir.) deriyi kurutmakta ve çatlamasına yol açmaktadır. Oysa ki, deri boyasının deriyi beslemesi gerekir. Eğer deri, orijinal boyasıyla (SU BAZLI BOYALAR) boyanır ise sadece güzel görünmesini sağlamakla kalmaz, derinin ömrünü de uzatır.

LEATHER DYEING

You have been using your leather furniture for years and you did not find the time to get them cleaned and maintained, or wrong chemicals were used in the process. This causes depreciation on the surface of the leather and mostly on its dye. They look far from the color when you purchased them and look ugly and old; there are even severe cracks on the leather surface. The thing to do at this stage is dyeing the leather. With the application of leather dye in original color and quality, the leather will both be nourished and will look as it did when brand new. Your leather will become hygienic with the cleaning process, which will be done before dyeing.

We can also change the color of your leather furniture, of which you grew tired or you wanted to change after using for some time. The dyes we use are non-carcinogenic, original upholstery leather dye (water-based). It nourishes the leather and prevents abrasion.

LEATHER CLEANING

The leather furniture becomes dirty and ugly over time and it may threaten your health. The detergents and similar chemical substances used in leather cleaning cause severe corrosion. Moreover, by this way, even if you clean the leather, you corrode the surface of your leather because you have removed the protective layer on its surface. Because of this, your leather will become dirty quickly and this layer of dirt will settle in the pores of your leather and prevent it breathe, thus causing it lose elasticity and eventually crack. Leather chair cleaning shall not be understood to be just a cosmetic operation. The dirt gathered on the surface is a very fertile environment for the bacteria and microbes to flourish, which seriously threatens your health. The cleaning process is thus crucial for hygiene also.

The most suitable material for leather cleaning is the one produced especially for leather and which would not harm it. WE USE PRODUCTS WHICH ARE PRODUCED EXCLUSIVELY FOR THESE PROCESSES AND WHICH POSSESS ISO 9001 – ISO 14001 QUALITY AND ENVIRONMENT CERTIFICATES A different application is necessary after cleaning for the leather to renew and protect itself. We use leather nourishing solutions for this application, which have the same certificates. With this application, on the one hand the surface of the leather attains a livelier look and it also becomes more resilient and durable since its humidity rate becomes balanced. Since the leather cleaning and leather maintenance products are different from each other, they must be applied separately. Because of all these reasons, your leather being cleaned and maintained periodically at least every 6 month is essential for both the leather’s and your health.

VINYL FUTNITURE CLEANING

Your vinyl coated furniture is dirty and the chemicals you use to clean them do not give the desired result. The only way to clean vinyl coating is to use appropriate products manufactured especially for it. With this cleaning, your furniture will become almost as clean as and shinier than the first day thanks to the vinyl shiner and protector, and thus will collect dirt much later than usual. This cleaning being made periodically also is essential both for the looks of your furniture and your health. To cause corrosion on such an essentially natural and healthy material by using inappropriate products, is one of the biggest harms that we can inflict both on the leather and our health. There will of course be a lot of products in such a big industry, which are said to be suitable for leather. THE CRUCIAL POINT IS USING THE MOST PROPER PRODUCT IN THE MOST CORRECT WAY. As leather production is a professional job, its cleaning is also a professional undertaking. Wrong products may cause irreparable damage.